Interaktivní fikce?

Tak tedy. Po všech těch letech jsem zase začal tak trochu psát.

Uvědomil jsem si, že když už jsem naprogramoval textový editor který používám jen já sám, měl bych jej použít alespoň k něčemu pořádnému.

A protože všude ve (anglicky hovořícím) světě, právě vrcholí cosi, čemu se říká Twine revoluce (a všímají si toho i mainstreamová média), rozhodl jsem se, že místo abych objevoval kolo, použiji tentokrát už hotový nástroj (ale protože jsem ještě pořád dost programátor, místo graficky orientovaného Twine používám příkazově řádkované twee a nějaké vlastní skripty v Pythonu).

V rámci své vlastní osvěty jsem se snažil dohledat nějaké české interaktivní fikce psané v Twine (nebo podobných nástrojích, jako je třeba Inklewriter nebo Undum) a… neuspěl jsem. Existuje vlastně jen jeden pokus o interaktivní fikci nového střihu který jsem našel — jmenuje se Díra a je to… hmmm… postkatastrofický příběh z Prahy po atomové válce, nebo něco v tom stylu (eh, pamatuji si, jak jsem na konci devadesátých let napsal postkatastrofický příběh z Prahy po atomové válce a už tehdy to asi nebyl úplně nejlepší nápad). Technologicky Díra vypadá jako produkt Inklewriteru, což není špatné, ale můj pokus o čtení záhy skončil, protože to prostě nebyl můj šálek kávy. Což je naprosto v pořádku, proto jsou všechny ty volně dostupné nástroje pro tvorbu IF tak důležité: každý může tvořit pro svou niché a všichni jsou spokojeni.

Nicméně mě zarazilo, že když existuje tolik nástrojů, zrovna v českém prostředí, které je rozhodně minoritní a úzce specializované, se neprojevuje více autorů, kteří by ty nástroje využili. Když se v Česku hovoří o narativních formách založených na textu s různým stupněm interaktivity, končí diskuse u vzpomínek na staré zlaté časy na Spektru, bla, bla, bla textovky. A to je podle mě dost depresivní. Dokonce jsem kdesi narazil na blog post z letošního roku (2013), který zcela vážně pojednával o tvoření engine pro parserovou textovou hru. Uh.

Tak tedy: Kde jsi, moderní česká interaktivní fikce? Kde jsou autoři z minorit, kteří by chtěli sdílet s ostatními své problémy, svůj pohled na svět? A nemusí to být zrovna příběhy o hormonální terapii transgenderových jedinců. Může to být něco docela banálního. Co já vím… třeba nějaká krátká SF nebo fantasy povídka, u které by bylo škoda neprozkoumat všechny možné konce. Nebo něco, bez stupidních inventářových puzzlů, co by se dalo přečíst/zahrát na tabletu nebo na telefonu jen prostým tapáním na hypertextové odkazy.

Och, ne že bych zrovna já chtěl být nějakým evangelizátorem, chraň Bůh. Já jsem jen člověk, který nedokáže odolat volání technologie, a přemýšlí co by s ní mohl udělat. A tak trochu mě zarazilo, že nemůžu najít nikoho jiného, kdo by se pohyboval ve stejné části právě tohoto dlouhého chvostu. Pokud nějaká česká komunita interaktivních fikcařů existuje, je dobře utajená (někde za druhou stránkou výsledků vyhledávání výrazu “interaktivní fikce” na Google) a možná je to škoda.

Tak, tak.

Chci říct: to psaní mě i po těch letech docela baví, i když jsou v celém tom procesu dvě místa, která mně dost vadí: za prvé revidování a editování. Už jsem zapomněl, jak pracné je pilovat i jen relativně krátkou povídku do podoby, kdy jsem s ní spokojen. Ta aktuální mě stála řekněme šest, sedm čtení a souvisejících úprav a nejspíš by snesla ještě další tři, ale chci se už věnovat něčemu jinému, takže… i když možná časem budou další verze, rozhodně ne brzy. Alespoň myslím.

A za druhé, je tu celá ta věc publikováním. Sice jsem se na rozdíl od většiny twinařů, nedopustil nějaké hluboké intimní zpovědi, ale stejně… I po těch letech, je to pořád stejně těžké.

Nicméně. Pokud máte jednu nebo dvě hodiny času, můžete je třeba zkusit strávit s tímhle.

3 Replies to “Interaktivní fikce?”

 1. Inklewriter jsem zkoušel. Používá se to skvěle, ale nějak jsem od toho opustil. Každopádně sdílím svůj pokus: http://writer.inklestudios.com/stories/8h5v

  (Možno opakovat hru na jiných větvích)

 2. Jelikož jsem příznivce interaktivní fikce tak jsem se tu začetl, pravda, mám raději tu parserovanou fikci. Nicméně tohle mne zaujalo, o twine jsem slyšel a hrdina se hrál/četl rychle.

  Díky za zábavu na horké letni odpoledne. Další už asi nebude co?

  1. Potěšení je opravdu zcela na mé straně :-).

   O další IF v Twine usilovně přemýšlím a chtěl bych zkusit něco s autonomní rule-based NPC. Líbí se mi co dělá Emily Short et al s Versu a i když nemám ambice vyvíjet v javascriptu něco tak obecného, možnost naskriptovat postavu behaviorálně mě fascinuje. Uvidíme jak se mi podaří to nacpat do toho omezeného množství volného času který mám :-).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.